logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Wystawa "Szpital dawniej i dziś"


16 września 2013 r. w sali im. J. Janowicza, Dyrektor Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk oraz Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz otworzyli wystawę „Szpital dawniej i dziś”. Tym wydarzeniem Miejski Szpital Zespolony rozpoczyna i przyłącza się do przyjętej w 2013 r. inicjatywy uczczenia pamięci Mikołaja Kopernika – patrona placówki. 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” to doskonała okazja do godnego wspomnienia Wielkiego Człowieka Renesansu. Wystawa „Szpital dawniej i dziś” jest pierwszym z punktów obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Następne czyli Zjazd Szpitali jego imienia, odbędzie się 19-20 września 2013 r.

16 października 1952 r. decyzją prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie nadano naszemu szpitalowi imię Mikołaja Kopernika. Była to już placówka o randze szpitala wojewódzkiego, na której opierały się leczenie specjalistyczne, konsultacje, szkolenia oraz życie naukowe towarzystw lekarskich. W tym roku mija 61 lat od tego wydarzenia. Jak było u nas dawniej a jak jest dziś? Na to pytanie możemy odpowiedzieć oglądając wystawę fotograficzną. Przy tak bogatej historii Szpitala prezentujemy najstarsze oraz obecne fotografie przedstawiające na przykład daną procedurę medyczną. Pokazujemy także jak rozbudowały i zmodernizowały się obiekty Szpitala. Fotografie pochodzą z archiwów placówki i ze zbiorów prywatnych pracowników. Autorem części współczesnych zdjęć jest fotoreporter Wojciech Benedyktowicz.

Z okazji jubileuszu Mikołaja Kopernika prezentujemy również ekspozycję z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dzięki uprzejmości Muzeum możemy obejrzeć między innymi reprint pierwszego wydania dzieła De revolutionibus orbium coelestium z 1543 r. - którego 470 rocznicę wydania świętujemy w tym roku. Przedstawione są także wizerunki Mikołaja Kopernika wykonane ręką Jana Marcina Szancera.


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS