logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Chirurgiczne leczenie otyłości


14 października 2013 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie lekarze specjaliści przeprowadzili pierwszą operację laparoskopowego zmniejszenia żołądka. W Polsce na 785 oddziałów chirurgicznych jest zaledwie 7, gdzie wykonuje się tego rodzaju zabiegi. Do tej pory na Warmii i Mazurach nie istniał ośrodek, który zajmował się chirurgią metaboliczną.  
W poniedziałek laparoskopowemu zmniejszeniu żołądka poddano 29-letnią pacjentkę, która ważyła 140 kg. Pierwszą na Warmii i Mazurach operację założenia regulowanej opaski żołądkowej przeprowadził wybitny specjalista chirurgii ogólnej dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. nadzw. UWM oraz Dariusz Marcińczyk specjalista chirurgii ogólnej. Po zabiegu pacjentka będzie mogła zredukować swoją wagę do 75-80 kg. "Najważniejsze, że po uruchomieniu Oddziału Leczenia Otyłości w naszej placówce, postawiony został kolejny krok w leczeniu tej choroby – tłumaczy Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk dyrektor Szpitala.
Według prof. Macieja Michalika chirurgia metaboliczna jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy typu 2 i nadciśnienia. "Otyłości towarzyszy szereg innych schorzeń, w tym cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny i zwiększone ryzyko nowotworów. Jeden zabieg powoduje to, że chory może być wolny od pozostałych dolegliwości" - dodaje.


Teraz pacjenci mogą zgłaszać się na zabieg do Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, gdzie operacyjne leczenie otyłości staje się  standardem. W przypadku chorych, którzy spełniają warunki kwalifikujące do zabiegu, jest on refundowany przez NFZ. Chodzi o osoby z tzw. wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40 lub powyżej 35 i chorobami, które są wynikiem otyłości. Bliższych informacji na ten temat należy szukać u lekarza pierwszego kontaktu (konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego).


W Polsce jest ponad 300 tys. osób otyłych, natomiast leczonych operacyjnie zaledwie 0,12%. Stąd specjaliści Oddziału Chirurgii Ogólnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w  Olsztynie wprowadzają na stałe wykonywanie chirurgii metabolicznej.

Aby ustalić termin planowego pobytu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie pacjent winien zgłosić się ze skierowaniem, aktualnymi badaniami i inną dokumentacją leczenia na konsultację do kierownika kliniki, koordynatora lub wyznaczonego lekarza Kliniki Chirurgii Ogólnej - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 w oddziale, przy ul. Niepodległości 44, tel. 89/ 532 62 20.

Zobacz relacje w mediach 

 


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS