logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Marzenie każdego chirurga – prezentacja Robota da Vinci

"Robot da Vinci z powodzeniem może być wykorzystywany w Klinice Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Oddziałach Klinicznych: Urologii, Torakochirurgii, Ginekologii. Wykwalifikowana kadra jaką dysponuje nasz Szpital to potencjał który możemy, a nawet powinniśmy wykorzystać" – mówiła podczas spotkania dyr. Joana Szymankiewicz – Czużdaniuk. 21 marca 2014 r. Miejskim Szpitalu Zespolonym na spotkaniu z innowacyjną technologią –  "Robotowych sesjach da Vinci", urządzenie to zostało zaprezentowane władzom miasta, samorządu, Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego oraz przedstawicielom biznesu."Praca chirurga korzystającego z da Vinci to korzyści dla pacjenta takie jak: minimalna utrata krwi, skrócenie czasu rekonwalescencji oraz zmniejszenie bólu, co w konsekwencji prowadzi do szybszego powrotu do normalnej aktywności. Myślę, że mieszkańcy Olsztyna zasługują na dostęp do nowoczesnej medycyny" – kontynuowała dyrektor Szpitala. 

Robot da Vinci został skonstruowany w 1999 r. w Stanach Zjednoczonych gdzie obecnie jest ich ponad 2000, natomiast w Europie ponad 400. "Roboty znajdują się także w biedniejszych krajach . in. Republice Czeskiej – 7, w Rumunii – 5, Bułgarii - 2  natomiast w Polsce jest 1" – powiedział podczas prezentacji prof. Maciej Michalik, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej. "Robot pozwala wykonywanie operacji mniej uciążliwych dla pacjentów, a jednocześnie skuteczniejszych i pozwalających na wysoką jakość życia po zabiegu. Np. w chirurgii otwartej jelita grubego po operacji klasycznej  – komplikacje zdarzają się w 33%,  w chirurgii robotowej 14%" - dodaje profesor. Robota można używać podczas wielu operacji a jego zastosowanie widzi również koordynator Oddziału Klinicznego Urologii dr n. med Zbigniew Purpurowicz: "Prostatektomia przy użyciu tego urządzenia jest bezpieczniejsza dla mężczyzn, daje  większą szansą na utrzymanie sprawności seksualnej po operacji,  co przy większej ilości zachorowań coraz młodszych pacjentów jest bardzo istotne". 

Entuzjastów sprowadzenia da Vinci do Olsztyna okazało się wielu. Rektor UWM prof. Ryszard Górecki zapowiedział: "Postaramy się pomóc szpitalowi w tym przedsięwzięciu". Prezydent Piotr Grzymowicz również poparł inicjatywę. "Chcemy założyć fundację, która pozyska pieniądze na to urządzenie. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam zgromadzić potrzebną kwotę" – liczy dyrektor Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk.

Zobacz >>> Prof. Maciej Michalik był gościem programu "Opinie" w TVP Olsztyn 

Zobacz >>> Galeria Urzędu Miasta Olsztyn, fot. Marcin Kierul

Galeria zdjęć ze spotkania z da Vinci'm

Fot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł Lech
Fot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł Lech
Fot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł Lech
Fot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł Lech
Fot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł LechFot. lek. Paweł Lech


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS