logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Gastroskopia


Gastroskopia - informacja o badaniu i zgoda na jego wykonanie


Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczna oceniającą górną część przewodu pokarmowego. Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania wycinków celem stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za nawrotowość wrzodów żołądka i dwunastnicy lub oceny mikroskopowej w przypadku wrzodu żołądka, polipa lub innych zmian, co ma zasadnicze znaczenie dla wyboru metody leczenia. Istnieje również możliwość jednoczesnego wycięcia polipów. Brak obecnie innego badania o podobnych możliwościach diagnostycznych.

Przygotowanie do badania
Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo – nie powinien jeść około 6 godzin przed badaniem. Możliwe jest tylko  przyjęcie zalecanych leków z niewielką ilością wody. Zaleca się odstąpić od palenia papierosów. Przed badaniem należy wyjąć ruchome protezy zębowe z jamy ustnej.

Przeprowadzenie badania
Badanie będzie wykonane w pozycji leżącej na lewym boku. Przed wprowadzeniem gastroskopu znieczula się gardło  10% lignocainą w aerozolu.  Podczas badania lekarz wprowadza do jamy ustnej przez plastikowy ustnik założony między zębami (dla ochrony instrumentu) giętki wziernik (gastroskop), który przesuwa przez gardło do przełyku a następnie żołądka i dwunastnicy. Moment ten może być nieprzyjemny i dawać uczucie duszenia, wymaga współpracy pacjenta z lekarzem wykonującym badanie. Oglądanie wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest w niewielkim stopniu nieprzyjemne i w zasadzie bezbolesne, podobnie jak pobieranie wycinków. Instrument służący do badania jest każdorazowo dezynfekowany, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe. Narzędzia używane do pobierania wycinków lub wycięcia polipów są sterylne, co również chroni przed zakażeniem.

Możliwe powikłania
Powikłania panendoskopii zdarzają się niezwykle rzadko. Niemniej jednak pełnego powodzenia tego badania, jak również jego absolutnego bezpieczeństwa nie jest w stanie zagwarantować żaden lekarz. 
Wyjątkowo opisywano perforacje przewodu pokarmowego. Niekiedy może dojść do krwawienia, głównie po pobraniu wycinków. Powikłania takie wymagają zwykle szybkiego leczenia operacyjnego. Bardzo rzadko dochodzi do objawów ze strony innych układów i narządów, takich jak zaostrzenie choroby wieńcowej, atak astmy lub  np. padaczki 
Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia, oraz zmniejszyć ryzyko związane z podawaniem środków znieczulających prosimy odpowiedzieć na następujące pytania:
 
1. Czy istnieje  zwiększona skłonność do krwawień i siniaków przy urazach? Tak/  Nie   
2. Czy występowały  objawy uczulenia na środki spożywcze lub lecznicze? Tak/ Nie   
3. Czy przyjmowane są leki  wpływające na krzepliwość krwi (np. aspiryna, acenokumarol itp.)? Tak/  Nie   
4. Czy są  poważne schorzenia serca, układu krążenia lub układu oddechowego? Tak/  Nie  

Postępowanie po badaniu
Z powodu miejscowego znieczulenia gardła nie wolno przez około 30 min po badaniu nic jeść ani pić, aby uniknąć zachłyśnięcia. Proszę także informować swojego lekarza, jeśli w ciągu kilku godzin będziecie Państwo odczuwać silne bóle jamy brzusznej, bądź zaobserwujecie objawy krwawienia (np. czarny stolec. Również wystąpienie innych niejasnych  objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi. 

Załączniki:


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS