logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Kolonoskopia


Kolonoskopia - informacja o badaniu i zgoda na jego wykonanie


Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego  (kolonoskopu) ,. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego.Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków błony śluzowej do badania histo-patologicznego a także wykonanie  zabiegów endoskopowych takich jak: usuwanie polipów, tamowanie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;

Wskazania do wykonania kolonoskopii to: badanie profilaktyczne raka jelita grubego; wykonanie polipektomii; krwawienia z dolnego odcinka  przewodu pokarmowego; zmiana rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki, ołówkowate stolce); niedokrwistość z niedoboru żelaza; uchyłki jelita grubego; choroby zapalne jelit.

Przygotowanie do badania

Kolonoskopię wykonuje się po odpowiednim oczyszczeniu jelita grubego. Do oczyszczenia  w przeddzień badania  najczęściej stosuje się  roztwór  preparatu Fortrans. Oznacza to wstrzymanie się w tym dniu od spożywania posiłków i wypicie  w godzinach popołudniowych  zgodnie z instrukcja 4 litrów roztworu wyżej wymienionego środka. 

Przeprowadzenie badania

Badanie będzie wykonywane przy zastosowaniu giętkiego kolonoskopu,  wprowadzanego  przez odbyt do jelita grubego.  Ewentualne dolegliwości  towarzyszące badaniu związane są w dużej mierze ze wzdęciem spowodowanym  podawaniem (insuflacją) powietrza do światła jelita umożliwiając  jego pełną ocenę. Instrument służący do kolonoskopii jest dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie jest praktycznie niemożliwe. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do oceny histopatologicznej. Służą do tego sterylne szczypczyki, co również chroni przed zakażeniem. Jest  także możliwość kojarzenia badania diagnostycznego (kolonoskopii) z ewentualnym równoczesnym zabiegiem leczniczym czyli np. usunięciem polipów.  

Możliwe powikłania
Bezpieczeństwo  badania nie może być zagwarantowane w 100%. Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko. Należą do nich: przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%)  i krwawienie (0,008%), które wymagają  zabiegu operacyjnego. Opisywane były także pojedyncze przypadki zaburzeń  układu krążenia. Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia i przedziurawienia jelita oraz zmniejszyć ryzyko przy ewentualnym podawaniu środków znieczulających bądź anestezjologicznych, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:

1.Czy istnieje zwiększona skłonność do krwawień, zwłaszcza po drobnych skaleczeniach, po usunięciu zębów, bądź do powstawania sińców po niewielkich urazach mechanicznych? Tak/Nie

2.Czy podobne objawy występowały wśród członków rodziny? Tak/Nie

3.Czy stosowane są leki wpływające na zmniejszenie krzepliwości  krwi (np. sintrom, acenocumarol, warfin itp.)? Tak/Nie 

Uwaga: 
Jeśli kolonoskopia  wykonywana jest  w znieczuleniu ogólnym nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu oraz  nie wolno  w tym  dniu prowadzić pojazdów mechanicznych Niekiedy  konieczna jest  również opieka drugiej osoby. 
Jeśli nie wszystko  jest zrozumiałe  w załączonej  informacji o badaniu, wymienionych powikłaniach bądź innych nurtujących problemach można przed  badaniem  zadać pytania lekarzowi i/lub pielęgniarce

Załączniki:


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS