logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

ECPW


ECPW - informacja o badaniu


Co to jest  ECPW i jak się je przeprowadza? 
Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) jest wysokospecjalistyczną metodą obrazowania pośredniego dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Wykonywana jest przy użyciu endoskopu oraz środka kontrastowego pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. Zabieg polega na wprowadzeniu przez usta endoskopu i następnie pod kontrolą wzroku wprowadzenie go przez przełyk, żołądek do dwunastnicy gdzie znajdują swe wspólne ujście drogi żółciowe oraz trzustkowe na tzw. brodawce większej dwunastnicy (brodawka Vatera). Do brodawki wprowadzamy kaniulę przez którą podajemy środek kontrastowy, którego napływ kontrolujemy obrazem radiologicznym. W dużej mierze przypadków aby uzyskać dostęp do dróg żółciowych wymagane jest nacięcie częściowe brodawki Vatera (tzw sfinkterotomia), jest to więc metoda inwazyjna (zabiegowa).  Dalsze postępowanie jest uzależnione od uzyskanego obrazu dróg żółciowych lub trzustkowych. W niektórych przypadkach (np.: anomalie anatomiczne, znaczne zaawansowanie zmian patologicznych) nie udaje się uwidocznić dróg żółciowych - może to wymagać powtórnego badania lub odstąpienia od tej metody i operacji metodą klasyczną. 
Podczas badania diagnozujemy pod kontrolą wzroku zmiany patologiczne w obrębie brodawki Vatera - możliwość pobrania fragmentu tkanek do badania histopatologicznego . Pod kontrolą obrazu rentgenowskiego diagnozujemy patologię zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych  i/lub trzustki. Wprzypadku kamieni istnieje możliwość doraźnego ich usunięcia (zależnie od ich wielkości i możliwości przemieszczenia). W przypadku zwężenia lub niedrożności dróg żółciowych możliwość protezowania.
Podczas protezowania zakładane są protezy do przewodu żółciowego lub trzustkowego co  umożliwia swobodny wypływ żółci i/lub soku trzustkowego  do przewodu pokarmowego. Protezy po różnym okresie czasu ulegają zatkaniu i wymagają wymiany (ponowne badanie ECPW)
Instrumentarium służące do badania jak i procedur zabiegowych jest myte i dezynfekowane przed każdym badaniem zmniejszając do minimum ryzyko zainfekowania. 
Podczas zabiegu możliwe jest zastosowanie leków p/bólowych i uspokajających (sedoanalgezja) z ich wszystkimi ograniczeniami i ryzykiem powikłań z tym związanymi.

Możliwe powikłania
Badanie diagnostyczno-terapeutyczne ECPW obarczone jest ryzykiem powikłań związanym zarówno z procedurą zabiegową (patrz niżej) jak i z podawaniem środka kontrastowego – reakcje uczuleniowe.
Ryzyko powikłań (wg piśmiennictwa i doświadczenia ośrodka): Ostre zapalenie trzustki -ok.3%; ostre martwiczo-krwotoczne zapalenie trzustki powikłań ezgonem - 0.13%; krwawienia wymagające kontroli endoskopowej, przetoczeń krwi itp. - 2%; krwawienia wymagające operacji w trybie doraźnym - 0.13%; przedziurawienie jelita - 0.13%; ostre zapalenie dróg żółciowych - 1%; powikłania sercowo- płucne, których wystąpienie, nasilenie i częstość ściśle związana jest z wiekiem i chorobami współistniejącymi pacjenta. Stosowanie podczas badania leków uspokajających i przeciwbólowych (tzw. sedoanalgezja) może zwiększyć ryzyko powikłań sercowo-płucnych (polekowe niedociśnienie, zmiana częstotliwości pracy serca, niewydolność oddechowa)
W ok. 5% przypadków (zaawansowanie zmian chorobowych, anomalie anatomiczne, brak współpracy ze strony pacjenta itp.) nie udaje się uzyskać zamierzonego efektu terapeutyczno-diagnostycznego. 
Reakcje uczuleniowe na leki uspakajające, rozkurczowe, środki sto­sowane do znieczulenia gardła są bardzo rzadkie.
Wystąpienie powikłań związane może być z potrzebą przedłużenia hospitalizacji,wykonania badań dodatkowych, przetoczenia krwi i środków krwiopochodnych, wykonania ponownego badania endoskopowego, a także zabiegu operacyjnego w trybie pilnym badania w pełnym zakresie. 


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS