logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Promujemy higienę rąk


 30 sekund wystarczy aby uratować życie! I to nie dzięki o wymyślnym technikom medycznym czy specjalistycznym lekom ale dzięki... myciu i dezynfekcji rąk. Takie proste czynności są podstawą programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pt. "Higiena rąk to bezpieczna opieka", do którego przyłączył się Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.

5 maja 2015 r. o godz. 8:30 pracownicy Szpitala organizują 15 minutowy "happening techniki dezynfekcji rąk". Spotykamy się przed wejściem głównym i przy akompaniamencie muzyki, za prowadzącą specjalistką ds. higieny i epidemiologii Barbarą Plewik zaprezentujemy odpowiednią technikę - wydawałoby się tak prostej czynności.

Czy wiedzą Państwo, że najczęściej pomijanymi podczas mycia rąk miejscami są okolice kciuka, opuszków palców i przestrzeni między palcami? To powoduje, że dezynfekcja wykonana w nieodpowiedni sposób pozwala bakteriom w tych miejscach przetrwać. I nawet wtedy kiedy wydaje nam się, że mamy bezpieczne ręce – tak naprawdę przenosimy drobnoustroje, które mogą wywołać stan zapalny w organizmie.

" Prawidłowa higiena rąk może zredukować ryzyko zakażenia szpitalnego nawet o 50%" - mówi specjalista ds. higieny i epidemiologii Szpitala Miejskiego w Olsztynie Barbara Plewik. "W naszym Szpitalu kontynuujemy wdrażanie programu, który ma uświadomić personelowi medycznemu jak wiele zależy od tak prostej czynności". Jest to m.in. strategia WHO 5 Momentów Higieny Rąk. Zgodnie z tą koncepcją wymaga się aby personel medyczny mył i / lub dezynfekował ręce:

    1) przed kontaktem z pacjentem;

    2) za nim przystąpi do czystych aseptycznych procedur;

    3) po ekspozycji/narażeniu na kontakt z płynami ustrojowymi;

    4) po kontakcie z pacjentem;

    5) po kontakcie z otoczeniem pacjenta.

Dlaczego nadal promujemy higienę rąk w opiece zdrowotnej? Ponieważ każdego roku we wszystkich krajach świata pacjenci cierpią, a nawet umierają z powodu zakażeń wywołanych przez brudne ręce. Warto też przytoczyć słowa prof. Didiera Pitteta z Genewy (jednego z twórców strategii WHO) "Program Higiena rąk to bezpieczna opieka nie jest kwestią wyboru, lecz stanowi jedno z podstawowych praw pacjenta" .

WHO zaapelowała w tym roku do poparcia kampanii poprzez zrobienie zdjęć z jasnym przekazem WHO#safe HANDS oraz umieszczenia ich na portalu społecznościowym. W odpowiedzi na ten apel w Szpitalu oprócz fotografowania personelu medycznego, organizujemy happening wspierający akcję.

Więcej informacji na: http://www.who.int/gpsc/en/

Data publikacji: 2015-05-04

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS