logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Euromelanoma Day 2015 r. - Twoja skóra jest skarbem!


Pieprzyki, piegi, punkciki – wszyscy mamy na skórze różnego rodzaju znamiona, wśród których może się czaić – czerniak - najbardziej agresywny nowotwór skóry.

Nowotwór skóry może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Jest najbardziej powszechny u osób powyżej 50 roku życia lub u osób, które były poddane przez dłuższy okres nadmiernej ekspozycji na słońce. Każdy powinien obserwować swoją skórę i przeprowadzać regularne samobadanie znamion. Pacjentami z wysokim ryzykiem rozwoju nowotworu skóry są osoby:

  • z jasną karnacją lub tendencją do oparzeń słonecznych;

  • które miały jakiekolwiek poparzenia słoneczne w dzieciństwie;

  • które miały poparzenia jako osoba dorosła;

  • które spędzają dużo czasu na słońcu (w pracy lub w czasie wolnym);

  • które korzystają z solarium;

  • mają więcej niż 50 znamion;

  • jeśli w rodzinie były przypadki nowotworów skóry;

  • mają ponad 50 lat;

  • które miały przeprowadzony zabieg transplantacji.

Jeśli spełnia się choćby jeden czynnik ryzyka powstawania nowotworów skóry, powinno się dokładnie oglądać swoją skórę co miesiąc, a raz w roku zaplanować wizytę u dermatologa, który wykona dermatoskopie. A szansa darmowego i bez skierowania badania nadarza się już od 12 maja 2015 r. W ramach akcji EuroMelanoma Day lekarze dermatolodzy zapraszają pacjentów na bezpłatne badanie znamion, które odbędą się m. in. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Aby wziąć udział w akcji należy wcześniej się zarejestrować w Poradni Dermatologicznej Szpitala Miejskiego przy Al. Wojska Polskiego 30 lub pod tel.: 89 678 66 17.

Euromelanoma jest ogólnoeuropejską kampanią profilaktyki raka skóry, której celem jest rozpowszechnianie informacji o zapobieganiu raka skóry, wczesnym rozpoznaniu i leczeniu. Kampanię tę zapoczątkowano w 1999 roku w Belgii. Później rozszerzono ją na 29 krajów, od Szwecji po Cypr, Maltę, Irlandię, Rosję, od Północy na Południe, od Wschodu na Zachód, na całą Europę. Inicjatywę tę prowadzi zespół europejskich dermatologów, którzy poświęcają się tej sprawie bez pobierania za nią żadnego wynagrodzenia. Poza organizowaną coroczną kampanią bezpłatnego badania skóry, lekarze zapewniają pacjentom również dostęp do informacji na temat raka skóry. Koordynatorem projektu w Polsce jest prof. dr hab.n.med. Waldemar Placek- specjalista dermatolog – wenerolog, kierownik Kliniki Dermatologii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Akcja darmowych badań potrwa od wtorku 12 maja 2015 r. - do piątku 15 maja 2015 r.

Więcej na: http://www.euromelanoma.org/poland


Data publikacji: 2015-05-11

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2019 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS