logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Wielki sukces urologów!


25 lutego 2016 r. lekarze pod kierunkiem prof. Marka Roslana Kierownika Oddziału Klinicznego Urologii przeprowadzili unikatową w skali świata operację choroby pęcherza moczowego (kamicy) metodą laparoendoskopową tzn. przez pojedynczy port! 

2 marca 2016 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrekcja szpitala wraz z zespołem lekarzy poinformowała o ogromnym sukcesie urologów. Jest to pierwsza na świecie operacja usunięcia w CAŁOŚCI mnogich kamieni pęcherzowych BEZ ICH ROZBIJANIA za pomocą pojedynczego portu wprowadzonego bezpośrednio do pęcherza moczowego. "To kolejny krok naprzód w medycynie, nasza olsztyńska cegiełka w rozwój urologii - tłumaczył prof. Marek Roslan, kierownik oddziału klinicznego urologii.  "Wszędzie na świecie, z tak dużą liczbą kamieni w pęcherzu moczowym, pacjent byłby zakwalifikowany do operacji otwartej. My wykazaliśmy skuteczność metody jednego portu. Zaletą jest krótsza rekonwalescencja oraz niższe ryzyko powikłań infekcyjnych oraz niewątpliwie lepszy efekt kosmetyczny, bo po tej operacji praktycznie nie pozostają blizny. Pacjenci szybko wracają do zdrowia, a hospitalizacja może być skrócona do zaledwie kilku godzin"- dodał prof. Roslan. Lekarze usunęli pacjentowi 21 sztuk złogów z pęcherza o wielkości od 10 do 17 mm. Zabieg trwał zaledwie 1 godz. 15 min. a pacjent mógł wyjść ze Szpitala już tego samego dnia (na własną prośbę nie dowierzając, że już mu nic nie dolega został do następnego dnia). Pacjent, ponad 70-letni pan Wojciech z Olsztyna, przyznaje, że po zabiegu czuł się świetnie i dolegliwości nie wróciły. "Wcześniej, przy oddawaniu moczu ból był taki, że można było klamkę ugryźć" – mówił pacjent. "To był świetny pomysł. Koszty nie są duże a zyski - szczególnie dla pacjentów - ogromne" - mówiła dyrektor Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk. "Przy normalnej operacji, która jeszcze dodatkowo wiązałaby się z rozbijaniem kamieni, istnieje ryzyko, że wokół pozostawionych niewielkich odłamków, zaczną się tworzyć nowe kamienie. Tu wszystko zostało usunięte w całości i to bez blizn oraz długiej hospitalizacji" – dodała dyrektor szpitala.

Prof. Marek Sosnowski konsultant krajowy w dziedzinie urologii w materiale dla Panoramy TVP 2 powiedział "Cieszy mnie fakt, że przy aktualnej trudnej sytuacji finansowej oddziałów i klinik urologicznych są jeszcze koledzy, którzy chcą i którym się chce wdrażać nowe technologie".

Na zdjęciu zespół operujący (od lewej): lek.med. Grażyna Rytel, piel. anest. Małgorzata Olkowska, prof. Marek Roslan, inst. Maria Przybyło, lek. med. Michał Borowik i lek. med. Maciej Przudzik. 

 

Data publikacji: 2016-03-03

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS