logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


I Konferencja Laktacyjna


Prawie sto osób wzięło udział w I Konferencji Laktacyjnej pt.: "Ochrona, wspieranie i propagowanie karmienia piersią", która odbyła się 11 października 2016 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.
"Jednym z najważniejszych zadań opieki okołoporodowej jest promowanie karmienia piersią" - mówi pediatra Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. "Dlatego podczas Konferencji skoncentrowaliśmy się na sposobach odpowiedniego przygotowania i wsparcia matek w karmieniu piersią, rozwiązywaniu problemów związanych z laktacją po porodzie i po wypisie ze szpitala"- dodaje dyrektor. Spotkanie skierowane było do lekarzy położników, neonatologów, położnych i położnych środowiskowych z regionu Warmii i Mazur. W oparciu o wiedzę przekazaną w formie wykładów, filmu i omawianych konkretnych przypadków podczas dyskusji skoncentrowano się na sposobach odpowiedniego przygotowania do promowania karmienia piersią.
"Kobiety potrzebują przygotowania do karmienia oraz indywidualnego wsparcia i pomocy w pokonywaniu trudności związanych z karmieniem piersią" - mówi lek. med. Ewa Piotrowska Koordynator Oddziału Noworodków i Wcześniaków Szpitala Miejskiego."Mamy jednak nie zawsze wierzą, że mogą karmić pier­sią" — zauważa Agnieszka Mu­szyńska, położna i specjalista w zakresie laktacji ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazo­wieckiej w Warszawie. "Nie­które wstydzą się przyznać, że nie udaje im się karmienie, że mają problemy. To dla nich egzamin dojrzałości i bardzo waż­ny życiowy sprawdzian. Jeśli go nie zdają, chowają się w sobie i nie szukają pomocy. A szko­da. Są przecież ludzie, którzy potrafią pomóc" - mówi położna.
"Mama, która już wyszła ze szpitala i ma problemy z lak­tacją w domu, w każdej chwili może do nas zadzwonić — na­wet wieczorem. Pomożemy" - zachęca dyrektor Joanna Szymankie­wicz-Czużdaniuk. "W każdej chwili może się też umówić i przyjść na poradę laktacyjną. Właśnie dlatego powołałam nowe stanowisko w szpitalu — konsultanta laktacyjnego — po­łożną Iwonę Kwiatkowską, któ­ra ma praktyczną i teoretyczną wiedzę. Wiem, że to potrzebne ponieważ bezpośrednio po porodzie piersią karmi 98% mam, po 6 miesiącach już tylko 46%, a do 9 miesiąca zaledwie 9%. Należy to zmienić" - podsumowuje dyrektor Szpitala. 

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. 

>>>Zobacz fotorelacje<<< 

Data publikacji: 2016-10-12

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS