logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Konferencja podsumowująca projekt norweski


15 grudnia 2016 r. odbyła się Konferencja zamykająca projekt "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego". "Projekt, który dzisiaj podsumowujemy pod tytułem "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego" dofinansowany z funduszy norweskich pomógł nam podnieść jakość i efektywność naszych usług w dwóch bardzo ważnych Oddziałach: Noworodków i Wcześniaków oraz Ginekologiczno – Położniczym. Wzrost bezpieczeństwa i ochrona matki i dziecka przed, i po jego urodzeniu to nasze główne cele" - mówiła dyrektor Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk. 

Projekt podzielony był na dwie części. Inwestycyjną i profilaktyczną, w ramach której przeprowadzono szereg badań laboratoryjnych i obrazowych. Skorzystać z nich mogły kobiety w ciąży i dzieci do 12 miesiąca życia z Olsztyna oraz powiatów olsztyńskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, szczycieńskiego oraz nidzickiego. Badania prowadzone były przez wykwalifikowany personel. Ich skala jest największa w województwie warmińsko-mazurskim. Bardzo bogaty wachlarz nieodpłatnych badań z jakich mogły skorzystać pacjentki uczestniczące w projekcie umożliwił przebadanie prawie 6000 tysięcy kobiet w ciąży i 3000 dzieci do 1. roku życia. W trakcie trwania projektu wykonano:

  • 2000 badań usg płodu z morfologią,

  • 1000 USG płodu z oceną morfologii i elastografią szyjki macicy,

  • 1300 USG jamy brzusznej u noworodków,

  • 1300 USG główki dzieci,

  • 1500 badań USG stawów biodrowych u niemowląt,

  • prawie 1300 badań echokardiograficznych serca dzieci oraz

  • ponad 80 tysięcy badań laboratoryjnych.

W trakcie trwania projektu w Miejskim Szpitalu Zespolonym funkcjonowała bezpłatna Szkoła Rodzenia, z której skorzystało 660 osób. Położne przeprowadziły ponad 1500 porad laktacyjnych, na których uczono jak mamy powinny karmić piersią swoje dzieci.

W szpitalu przeprowadzono szereg prac remontowo-adaptacyjnych pozwalających na podniesienie standardu usług medycznych i zapewnienie pacjentkom odpowiedniej opieki.

Zakupiono nowoczesną aparaturę do ratowania i podtrzymania funkcji życiowych wcześniaków. Szpital wzbogacił się m.in. o nowe inkubatory, pompy infuzyjne, pulsoksymetry, kardiomonitory, łóżeczka noworodkowe, łóżka szpitalne, kardiotokografy z centralą, aparat do znieczuleń, stół operacyjny, aparat USG z funkcją elastografii, USG do badania dzieci, system bezprzewodowego monitorowania płodu (telemetria), wannę do porodową, fotele zabiegowe, wózki do przewożenia pacjentów, lampy do fototerapii.

Projekt "Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego", korzystał z dofinansowania w kwocie 6.717.920 PLN pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Wkład własny, pochodzący ze środków budżetu miasta Olsztyna wynosi 1.679.480 PLN. Łączna kwota projektu to 8. 397.400 PLN. Celem projektu jest podniesienie jakości, dostępności oraz efektywności świadczonych usług medycznych oraz wzrost bezpieczeństwa i ochrona zdrowia matki i dziecka w czasie, przed i po jego urodzeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie w roku 2016. 

belka.jpg   

Data publikacji: 2016-12-16

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS