logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Tydzień walki z czerniakiem


Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie po kolejny raz zaangażował się w kampanie Euromelanoma, podczas której bez skierowania i nieodpłatnie specjaliści badają zmiany skórne u pacjentów. "Wszelkie guzki, zmiany, nawet płaskie plamy barwy brązowej, brunatnej, czarnej powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa i badania przy pomocy dermatoskopu lub wideodermatoskopu" - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek - kierownik Kliniki Dermatologii MSZ w Olsztynie. Tegoroczna akcja walki z czerniakiem potrwa tydzień od 22 do 26 maja. Wymagana jest rejestracja osób zainteresowanych pod nr tel. (89) 678 66 17 ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

W 2016 roku w kampanię Euromelanoma zaangażowało się 280 polskich dermatologów, którzy charytatywnie w 261 gabinetach i klinikach dermatologicznych, przebadali 3700 pacjentów. Według zebranych danych u 34 pacjentów (1,0%) dermatolodzy zdiagnozowali czerniaka natomiast nowotwory nieczerniakowe skóry (BCC+SCC) rozpoznano wśród 93 uczestników akcji (2,6%). Dodatkowo lekarze zidentyfikowali inne podejrzane znamiona atypowe wśród 17,8% uczestników akcji Euromelanoma 2016. Duża liczba znamion barwnikowych (55%) oraz chęć zbadania skóry (41%) to dwa główne powody uczestnictwa w kampanii Euromelanoma 2016. 16% badanych udało się do dermatologa, gdyż zmienił się wygląd posiadanych znamion. 79% uczestników Euromelanoma 2016 po raz pierwszy poddało się pełnemu badaniu skóry. "Statystyka pokazuje jak wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby podnieść poziom wiedzy i zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów skróty w Polsce i Europie" - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek.

Euromelanoma jest to ogólnoeuropejska kampania profilaktyki raka skóry, której celem jest rozpowszechnianie informacji o zapobieganiu raka skóry, wczesnym rozpoznaniu i leczeniu.

Dodatkowe informacje na stronie: http://www.euromelanoma.org/poland

Data publikacji: 2017-05-12

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS