logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


„1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Na całym świecie”


17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji zespół z Oddziału Noworodków i Wcześniaków serdecznie pozdrawia swoich wyjątkowych pacjentów życząc im zdrowia i wszelkiej pomyślności. W naszym Szpitalu w tym roku urodziło się 1592 dzieci w tym 178 przedwcześnie - przed ukończeniem 37 tygodnia życia płodowego. Wyjątkowym dniem był 11 listopada kiedy na świat przyszły 2 pary małych bliźniąt.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Na całym świecie przed 37. tygodniem życia rodzi się aż jedno na dziesięcioro dzieci. W Polsce rocznie rodzi się 314000 dzieci z czego 21 038 (6,7%) przypadków to porody przedwczesne. 5,5% przypadków to dzieci z masą urodzeniową poniżej 2500g. 0,46% stanowią dzieci ze skrajnie niską masą urodzeniową poniżej 1 kg.

Wcześniak to nie tylko mniejsze dziecko. Przedwczesne przyjście na świat ma wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Niejednokrotnie stanowi bezpośrednie zagrożenie jego zdrowia i życia. Żeby zwiększyć szanse wcześniaków na normalne życie, ważne jest aby ich narodziny odbywały się w szpitalach najlepiej do tego przystosowanych.

Ważnym aspektem wcześniactwa jest objęcie opieką dziecka na wszystkich płaszczyznach jego rozwoju tj. somatycznej, motorycznej, emocjonalno – społecznej, rozwoju poznawczego, rozwoju mowy i myślenia, ponieważ na małych pacjentów mogą czekać nie tylko problemy natury medycznej. Wcześniaki narażone są na: zaburzenia poznawcze, emocjonalne i intelektualne, które mogą powodować trudności w uczeniu się, zaburzenia uwagi, nadpobudliwość psychoruchową, zaburzenia koordynacji wzrokowo – ruchowej, trudności w zakresie mowy czy problemy emocjonalne.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z czym muszą zmierzyć się rodzice i opiekunowie takich dzieci. Zarówno w szpitalu (niepewność o to, co przyniesie jutro, operacje, nieprzyjemne zabiegi, widok dziecka podłączonego do wielu kabli, niemożność wzięcia dziecka na ręce i przytulenia go), jak i po jego wyjściu do domu. Światowy Dzień Wcześniaka, ma na celu podniesienie świadomości na temat wcześniaków i jest wyrazem solidarności z rodzinami, które doświadczyły skutków przedwczesnego porodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka obchodzony był 17 listopada 2008 a jego twórcą była Europejska Organizacja Rodziców. Na stałe do kalendarza Dzień Wcześniaka wszedł 3 lata później w 2011 roku, wówczas również w Polsce wydarzenie zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak. Z roku na rok obchody zataczają co raz szersze kręgi. Symbolem obchodów jest także tzw. socks line, czyli ekspozycja 10 dziecięcych skarpetek, z których jedna jest znacząco mniejsza, co symbolizuje iż jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie. Serdecznie zachęcamy również do jednoczenia się w tym dniu poprzez kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów i znakiem solidarności z wcześniakami oraz ich rodzicami.

Data publikacji: 2017-11-17

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS