logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Akcja"Twoja męskość w Twoich rękach"


75 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej po 40 roku życia zostanie przebadanych podczas listopadowej akcji "Twoja męskość w Twoich rękach!". 15 listopada 2018 r. odbyła się konferencja rozpoczynająca wspólne działania Szpitala oraz PSP. "To kolejna z akcji profilaktycznych realizowanych przez MSZ w Olsztynie skierowana do mężczyzn. Jej celem jest promowanie zdrowych i odpowiedzialnych zachowań wśród mężczyzn" - mówi Jacek Zachariasz Z-ca Dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Tym razem w Szpitalu za darmo i bez skierowania zostaną zbadani strażacy powyżej 40 roku życia z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej oraz Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Olsztynie.
"Gdzie szukać większych twardzieli jak nie wśród strażaków" - mówił podczas spotkania Z-ca Dyrektora Jacek Zachariasz. "Jesteście grupą zawodową cieszącą się największym zaufaniem społecznym i chcielibyśmy abyście swoją postawą dali przykład do naśladowania i wykonali badania profilaktyczne w kierunku raka gruczołu krokowego. Jest to jeden z nowotworów, który szybko wykryty daje gwarancję wyleczenia". Funkcjonariusze zostaną zbadani w dwóch etapach: pierwszy to pobranie próbki krwi (oznaczenie markera nowotworowego PSA) a drugi to indywidualne badanie lekarskie. Jak ważna jest profilaktyka przekonywał Koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej dr n. med. Zbigniew Purpurowicz: "Na hasło "rak" każdemu robią się miękkie nogi" - mówi dr n. med. Zbigniew Purpurowicz. "Nasze akcje są po to, aby nie kojarzyć tego słowa z wyrokiem. Bo z rakiem możemy walczyć właśnie wtedy, gdy rak jest konkretnie zlokalizowany w narządzie. Na raka prostaty może zachorować każdy mężczyzna. W dodatku nie znamy przyczyny jego powstawania. Warto wiedzieć, że co roku w Polsce choruje około 15 tys. osób z tego około 5 tys. umiera. Umiera dlatego, że choroba została za późno wykryta" - tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz."Od dłuższego czasu laboratoria mają możliwość wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Mamy także umiejętność wykrycia antygenu specyficznego dla prostaty - PSA" "Jeśli Panowie przyjdą do Laboratorium w odpowiednim czasie jesteśmy w stanie określić czy jego wartość jest w normie, czy jego wzrost sygnalizuje chorobę nowotworową" - mówi Marek Drozdowski Kierownik Laboratorium."Niech dzisiejsze spotkanie będzie początkiem oraz przesłaniem: dbajmy o siebie, nie tylko w miesiącu, który jest dedykowany mężczyznom ale zawsze" - podsumował Marek Drozdowski.
"Chciałem przede wszystkim w imieniu kolegów podziękować za zaproszenie do akcji. Rozumiem, że pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu: po pierwsze dbamy o swoje zdrowie, po drugie pomagamy popularyzacji tego rodzaju profilaktyki"- mówił st. bryg. Michał Kamieniecki Z-ca Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. "Wiemy że jest to ważne bo mężczyźni są wstydliwi i z dużym dystansem podchodzą do tego rodzaju badań."
Podczas konferencji inaugurującej akcję "Twoja męskość w Twoich rękach!" przybyłym funkcjonariuszom Straży Pożarnej została pobrana krew aby oznaczyć marker nowotworowy PSA. Z-ca Dyrektora Szpitala przekazał st. bryg. Michałowi Kamienieckiemu Z-cy Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej vouchery na badania dla strażaków.
"Dodam, że mieszkańcy Warmii i Mazur również mogą skorzystać z naszej akcji. Pacjenci, którzy nie mają skierowania od lekarza rodzinnego na badania PSA mogą do końca listopada odpłatnie wykonać je w naszym Laboratorium z 20% bonifikatą" - mówi Jacek Zachariasz Z -ca Dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.


Data publikacji: 2018-11-15

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS