logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Medycyna na miarę XXI wieku


W Hiszpanii jest ich 50, w Grecji 9, a w Polsce tylko 1. Marzenie polskich chirurgów - Robot da Vinci - 20 i 21 marca jest w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Na razie odbywają się szkolenia lekarzy ale już za 2 lata dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie Joanna Szymankiewicz - Czużdaniuk planuje zakup tego urządzenia.
Lekarze specjaliści oraz studenci szkolą się z technik operacyjnych przy użyciu robota. Chirurdzy zapoznają się z funkcjami robota oraz zasadami jego obsługi, poznają przykłady konkretnych operacji z wykorzystaniem urządzenia. 
"Skuteczność w leczeniu oraz możliwości techniczne robota to niewątpliwie przyszłość współczesnej medycyny. Praca na takim urządzeniu to nie tylko marzenie pracowników Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie ale cel, który może się  ziścić – mówi Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. W naszym szpitalu tkwi ogromny potencjał czyli ludzie, którzy poprzez ciągły rozwój swoich umiejętności wprowadzają w naszym regionie usługi medyczne na miarę XXI wieku." - dodaje dyrektor.

Da Vinci to specjalistyczny system złożony m.in z konsoli sterowniczej dla lekarza oraz platformy z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta. Ramionami robota – wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne – steruje lekarz, co pozwala wyeliminować ewentualne drżenie rąk podczas operacji. Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny, w tym naturalny trójwymiarowy obraz – pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów. Każdy najmniejszy nawet ruch dłoni, nadgarstka czy kciuka lekarza, jest w czasie rzeczywistym automatycznie przetwarzany na precyzyjne ruchy instrumentów chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota. "Dzięki zaawansowanej technologii chirurg kierując robotem może wykonywać minimalne cięcia, nieosiągalne dla ludzkiej dłoni" - mówi prof. Maciej Michalik – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej MSZ w Olsztynie. Tym samym da Vinci łączy unikalną wiedzę oraz umiejętności lekarzy z niespotykanymi dotąd możliwościami zabiegów. 


 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS