logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Hit w nauce medycyny


Takiego sprzętu nie ma żaden ośrodek medyczny w kraju. Do Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie trafiły urządzenia o wartości 3 mln. zł. Jest to sprzęt do wirtualnej edukacji, który umożliwia naukę postępowania lekarskiego od początku-badania pacjenta, do wykonania zabiegu leczniczego. Od badania ginekologicznego po urologiczne, naczyniowe, badania i zabiegi endoskopowe oraz endowaskularne (wewnątrznaczyniowe).Jest to niewątpliwie rewolucja w historii edukacji medycznej, gdyż do tej pory studenci medycyny w Polsce w Centrach Symulacji mogą uczyć się medycyny ratunkowej.

W Olsztynie mamy do dyspozycji 3 urządzenia do symulacji wirtualnych umożliwiających studia zarówno przeddyplomowe(dla studentów) oraz podyplomowe(dla lekarzy w trakcie specjalizacji).

Są to: "Pelvic Mentor" do nauki ginekologii. Urządzenie pozwala na poznanie"ginekologicznej" szczegółowej anatomii narządu rodnego, mięśni oraz kości a także struktur otaczających takich jak pęcherz czy cewka moczowa. Umożliwia naukę rozpoznawania konkretnych stanów chorobowych takich jak mięśniaki czy guzy macicy, rozpoznawanie ciąży czy ciąży pozamacicznej. Dysponujemy także "Angio Mentorem" do nauki zabiegów wewnątrznaczyniowych, zakładania stentów, rozszerzania zwężonych przez zmiany miażdżycowe naczyń, wykonywanie angiografii. Z kolei "Bronch Mentor" uczy diagnostyki chorób płuc, łącznie z zabiegami bronchoskopowymi, rozpoznawaniem raka płuc. A "Gastro Mentor" do całej diagnostyki endoskopowej przewodu pokarmowego z endoskopią zabiegową włącznie.

Medyczna symulacja jest według aktualnego stanu wiedzy najdoskonalszą metoda edukacji, która pozwala na kreowanie realistycznych metod leczenia bez stwarzania zagrożenia dla pacjenta. Warto podkreślić, że Klinika Chirurgii Małoinwazyjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, która dysponuje sprzętem o tak szerokim zakresie.

Data publikacji: 2014-06-03

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS