logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Innowacyjna metoda operacji urologicznych!


2 lipca 2015 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie przeprowadzono innowacyjną operację laparoskopowego wycięcia uchyłku pęcherza przez zaledwie 1 port! Najnowocześniejsza metoda T-LESS wchodzi do standardu procedur medycznych Oddziału Klinicznego Urologii. Prof. Marek Roslan wraz z dr n. med. Zbigniewem Purpurowiczem z Oddziału Klinicznego Urologii wprowadzają najbardziej pożądaną przez pacjentów technikę, ponieważ minimalizuje ona ryzyko związane z klasycznymi operacjami a chorzy po zabiegu praktycznie nie mają blizny.

"Każda pooperacyjna rana, niezależnie od wielkości wiąże się z bólem pacjenta. Dlatego im mniej ran, tym lepiej. Dziś pacjenci oczekują od lekarzy operowania niemal przez dziurkę od klucza, bo chcą jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności i aktywności. Ta metoda operacji urologicznych jest odpowiedzią na te oczekiwania pacjentów" - mówił prof. Marek Roslan, prekursor wykonywania tego rodzaju zabiegów w kraju. "Z punktu widzenia lekarza jest to zabieg bardzo trudny, wymagający wielkiego skupienia, cierpliwości, dużych umiejętności. Dlatego tego rodzaju operacje nie są powszechne" - tłumaczył Koordynator Urologii dr n. med. Zbigniew Purpurowicz.

T- LESS (transresical laparoendoscopic single – site surgery) to operacja usunięcia różnych patologii dolnych dróg moczowych przy użyciu 1 portu. 61- letniemu pacjentowi z Morąga urolodzy wycięli uchyłek pęcherza (uwypuklenie się błony śluzowej pęcherza przez przepuklinę mięśniową w ścianie pęcherza) poprzez pojedynczy port wprowadzony bezpośrednio do jamy ciała. Jak wytłumaczył prof. Marek Roslan uchyłek ten można porównać do balonika w pęcherzu, który sprawiał, że pacjent nie mógł w pełni opróżnić pęcherza.

Standardowo tego rodzaju schorzenia można usunąć przez klasyczne cięcie bądź metodą laparoskopową. Ta ostatnia polega na wykonaniu pacjentowi 2 do 5 cięć, każde od około 0,5cm do 1,5 cm, przez które lekarze wprowadzają narzędzia chirurgiczne oraz tor wizyjny umożliwiający operatorowi oglądanie wnętrza ciała. Nowatorskość nowej techniki polega na tym, że urolodzy wykonali zabieg poprzez jedno 1,5 cm nacięcie!

"Chcemy iść tą nowatorską drogą bo to jest przyszłość medycyny"- powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk. "Jeżeli przynosi ona wymierne korzyści dla pacjenta, poprawia jego komfort życia to należy to kontynuować" - dodała dyrektor. Rocznie w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie planuje się przeprowadzenie kilkudziesięciu zabiegów metoda T-LESS.

Do tej pory nikt w Europie oprócz ośrodka w Gdańsku oraz Innsbrucku nie przeprowadzał tą metodą zabiegów, a na świecie istnieje zaledwie 5 placówek zajmujących się tak mało inwazyjnymi sposobami operacji dróg moczowych. Olsztyn staje się właśnie 3 ośrodkiem w Europie, w którym specjaliści będą operować tym nowatorskim sposobem.Data publikacji: 2015-07-03

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2019 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS