logo_szpital.png

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie
im. Mikołaja Kopernika 

certyfikat_logo_2015.gif

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie


Nowoczesne operacje uroginekologiczne dla mieszkanek Warmii i Mazur


23. października 2017 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie wykonano już po raz drugi nowatorski zabieg usunięcia ciała obcego z pęcherza moczowego sposobem minimalnie inwazyjnym, bez otwarcia jamy brzusznej.
Zespół pod kierunkiem prof. Marcina Jóźwika Koordynatora Oddziału Klinicznego Ginekologiczno - Położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, Kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przeprowadził nowoczesną, oszczędzającą operację u pacjentki, u której w pęcherzu moczowym znajdował się fragment siatki polipropylenowej. "Dziś do naprawy obniżenia pęcherza moczowego i pochwy wykorzystywane są implanty polipropylenowe, tak zwane siatki mesh. To bardzo skuteczna metoda naprawy cystocele. Rzadkim powikłaniem takiej operacji występującym wiele miesięcy po zabiegu może być obecność fragmentu siatki mesh w pęcherzu moczowym, co powoduje dolegliwości bólowe i nawracające zakażenia układu moczowego" - mówi prof. Jóźwik.
Pomoc może przynieść usunięcie ciała obcego z pęcherza. Dotychczas takie powikłanie leczono przez rozcięcie pęcherza z dostępu brzusznego, potrzebny był kilkudniowy pobyt w szpitalu, a także rekonwalescencja. Zaproponowana przez prof. Jóźwika minimalnie inwazyjna operacja miniendoskopii przezpęcherzowej polega na wprowadzeniu niewielkich narzędzi bezpośrednio do pęcherza moczowego i na wycięciu siatki mesh bez otwierania jamy brzusznej i bez otwierania pęcherza.
"Przeprowadziliśmy w Szpitalu Miejskim już dwa udane zabiegi i cieszymy się, że możemy dziś zaproponować Olsztyniankom taką nowoczesna terapię. Obie chore po krótkim zabiegu czuły się dobrze, zostały wypisane nazajutrz i szybko wracają do zdrowia" - dodaje prof. Jóźwik, który jest ekspertem i nauczycielem ginekologicznych operacji minimalnie inwazyjnych w Polsce.

O nowych metodach leczenia operacyjnego poinformował prof. Marcin Jóźwik wraz z dyrektor Joanną Szymankiewicz - Czużdaniuk podczas konferencji prasowej. "Nowa metoda będzie dostępna w Szpitalu Miejskim dla każdej pacjentki, która będzie takiej pomocy wymagała - mówiła Dyrektor Szpitala. "Jestem dumna, że w naszym Szpitalu rozwijamy kolejne nowoczesne procedury medyczne".

67- letnia pani Jola, mieszkanka Olsztyna czuję się dobrze i w pierwszej dobie po zabiegu została wypisana ze szpitala.

TVP3 OLSZTYN <<OSZCZĘDZIĆ BÓLU PACJENTKOM. PIONIERSKI ZABIEG W SZPITALU MIEJSKIM >>

TVP3 OLSZTYN <<OPINIE - gościem programu jest prof. Marcin Jóźwik>> 

Data publikacji: 2017-10-24

 
logo1bip.png logo2nfz.png logo3olsztyn.png

 

© 2012 - 2018 szpital.olsztyn.pl wszelkie prawa zastrzeżone, realizacja SeoSoftware CMS