- Start
- Strefa pacjenta
- Udostępnianie dokumentacji medycznej(aktywna)
Udostępnianie dokumentacji medycznej
1. Dokumentacja indywidualna wewnętrzna oraz dokumentacja zbiorcza w zakresie wpisów dotyczących pacjenta jest udostępniana na wniosek: pacjenta którego dotyczy, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej.
2. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Dokumentacja medyczna jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inną osobą bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia, z zastrzeżeniem ust. 2 punktów 1) i 2).
1) W przypadku sporu między osobami bliskimi o udostępnienie dokumentacji medycznej zgodę na udostępnienie wyraża sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu pacjenta w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej lub osoby wykonującej zawód medyczny. Osoba wykonująca zawód medyczny może wystąpić z wnioskiem do sądu także w przypadku uzasadnionych wątpliwości, czy osoba występująca o udostępnienie dokumentacji lub sprzeciwiająca się jej udostępnieniu jest osobą bliską.
2) W przypadku gdy pacjent za życia sprzeciwił się udostępnieniu dokumentacji medycznej, o którym mowa w ust. 2, sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu pacjenta w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby bliskiej, może wyrazić zgodę na udostępnienie dokumentacji medycznej i określić zakres jej udostępnienia, jeżeli jest to niezbędne:
-
w celu dochodzenia odszkodowania lub zadośćuczynienia, z tytułu śmierci pacjenta;
-
dla ochrony życia lub zdrowia osoby bliskiej.
-
W przypadku wystąpienia do sądu z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2 punktach 1) i 2) sąd bada:
-
interes uczestników postępowania;
-
rzeczywistą więź osoby bliskiej ze zmarłym pacjentem;
-
wolę zmarłego pacjenta;
-
okoliczności wyrażenia sprzeciwu.
3. Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1)do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć;
2) przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku:
-
wyciąg – skrótowy dokument zawierający wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej,
-
odpis – dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem,
-
kopia – dokument wytworzony przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii albo odwzorowania cyfrowego (skanu);
3) przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
4) za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
5) na informatycznym nośniku danych – w zakresie badań radiologicznych.
4. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być udostępniona przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu) i przekazana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na żądanie pacjenta lub innych uprawnionych organów lub podmiotów.
5. Zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy mogą być wydane na wniosek pacjenta, którego dotyczą, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.
6. Udostępnienie dokumentacji medycznej poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów, kopii lub wydruków następuje na koszt wnioskodawcy zgodnie z załącznikiem nr 7 do niniejszego Regulaminu, za wyjątkiem:
-
udostępnienia dokumentacji medycznej pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie,
-
w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych,
-
Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych,
-
Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasie Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego,
-
Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
7. Aby uzyskać wyciąg, odpis, kopię lub wydruk dokumentacji medycznej należy złożyć pisemny lub ustny „wniosek o wydanie kopii dokumentacji medycznej” w Sekretariacie Dyrektora, Archiwum Medycznym lub właściwym oddziale Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. W przypadku ustnego wniosku pracownik przyjmujący ma obowiązek sporządzenia notatki, zawierającej dane zgodnie z wzorem wymienionego wniosku.
8. W przypadku odbioru dokumentacji przez osobę upoważnioną, dodatkowo należy złożyć upoważnienie do wydania kopii dokumentacji medycznej.
9. Wzór wniosku można pobrać w Sekretariacie Dyrektora, w Archiwum Medycznym lub ze strony internetowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie: http://www.szpital.olsztyn.pl w zakładce udostępnianie dokumentacji medycznej.
10. Wnioski przyjmowane są w Sekretariacie Dyrektora, Archiwum Medycznym lub we właściwym Oddziale.
11. Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje bez zbędnej zwłoki w terminie ustalonym indywidualnie z pacjentem.
12. Odmowa wydania dokumentacji wymaga zachowania formy pisemnej oraz podania przyczyny.